Halina Mendyka

Karta ratująca życie

W medycynie ratunkowej istnieje pojecie tzw. złotej godziny. Pierwsze 60 minut często decyduje o życiu lub śmierci ofiary wypadku. Połowę tego czasu można zaoszczędzić dzięki posiadaniu "Karty Identyfikacyjnej Grupy Krwi".

Jest ona kapitałem na wagę ludzkiego życia. Gdy mamy taką kartę, lekarz może ominąć procedurę oznaczenia grupy krwi i od razu zamówić krew w banku, dokonać tzw. krzyżówki i rozpocząć ratującą życie transfuzję.

Wakacje to czas relaksu i wypoczynku. Niestety, jest to także okres, w którym wiele polskich rodzin ulega nieszczęśliwym wypadkom, najczęściej związanym z ruchem drogowym. Zwiększa się również ryzyko poważnych urazów podczas uprawiania sportu i aktywnego wypoczynku. Policyjne statystyki wykazują, że w ciągu wakacji na drogach ginie około tysiąca osób, a dziesięć razy tyle zostaje rannych. W wypadkach komunikacyjnych poszkodowanych zostaje ponad 60 tysięcy osób (w skali rocznej). Równocześnie nie mamy możliwości wpisania grupy krwi do dowodu osobistego. W efekcie poszkodowany, który potrzebuje transfuzji, może stracić około 30 minut potrzebnych lekarzowi na oznaczenie jego grupy krwi. Dlatego ogólnopolska sieć laboratoriów medycznych "Diagnostyka", wprowadziła "Kartę Identyfikacyjną Grupy Krwi". Jest ona dokumentem wiarygodnie poświadczającym grupę krwi i pozwalającym zyskać tak cenny czas dla ratowania życia.

– Każdy kierowca, nie tylko wyczynowiec, musi być świadomy zagrożeń czyhających na drodze. Dawniej kierowcy rajdowi naklejali informacje o swojej grupie krwi na karoserii samochodu lub zaopatrywali się w tzw. nieśmiertelnik – mówi kierowca rajdowy Michał Brożek. Rozwiązania te wyszły jednak z mody, po części dlatego, że nie były wiarygodne dla lekarza. Pacjent, któremu przetoczono krew nieodpowiedniej grupy, mógł umrzeć. „Karta Identyfikacyjna Grupy Krwi” jest dokumentem wiarygodnym, zgodnym z rozporządzeniem ministra zdrowia oraz posiadającym akceptację Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. Dlatego wakacyjne przygotowania warto rozpocząć od wizyty w laboratorium i wyrobić karty dla całej rodziny. Procedura jest prosta – wystarczą dwa niezależne pobrania krwi (ze względów bezpieczeństwa, aby uniknąć ryzyka błędu). Raz wyrobiona karta zachowuje ważność na całe życie. Pozwala również uniknąć wielokrotnego oznaczania grupy krwi w przypadku planowych zabiegów medycznych.

autor: Dobry Dietetyk (MN)

źródło: Archiwum "Medycyna dla Ciebie"

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Postaw na zdrowy styl życia

Dla każdego człowieka diagnoza stwierdzająca nowotwór jest szokiem. Gdy minie pierwsze paraliżujące wrażenie, instynkt samoobrony każe mu poszukać dróg wyjścia. Rozpoczyna się walka o życie, ...

czytaj więcej

Kości szybciej złożone

Czerw 25, 2014 Ciekawostki

Jak poinformowało niedawno czasopismo „New Scientist”, złamana kość, z której wnętrza zostanie wyssany szpik, znacznie szybciej się zrasta, a cały proces gojenia i odnowy uszkodzonych ...

czytaj więcej
POKAŻ